Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Linux Hardening/Linux Sertleştirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Reklam Ver Reklam Ver

MrRoot

Asteğmen
Asteğmen
Katılım
15 Ağu 2021
Mesajlar
125
Tepkime puanı
29
Puanları
18

Reputation:

Linux Nedir?​

Linux en temel haliyle bir çekirdektir ; bir bilgisayarın donanımı ile daha yüksek seviyeli yazılım arasında düşük seviyeli bir yazılım arayüzü. Linux çekirdeği kendi başına bir işletim sistemi değildir, ancak yüzlerce farklı Linux dağıtımı ('dağıtımlar'ın kısaltması) için temel bir yapı taşı olarak hizmet eder: Linux'un üzerine inşa edilmiş işletim sistemleri.

Kesin bir Linux dağıtımı yoktur, bu yüzden bu kılavuz boyunca bunu aklınızda bulundurun. Her dağıtımın kendine özgü tuhaflıkları vardır ve birçoğunun açık doğası, yeni sürümlerin hızlı bir şekilde oluşturulabileceği, eski güvenlik sorunlarının düzeltilebileceği ve yenilerinin oluşturulabileceği anlamına gelir. Sertleştirme ile ilgilendiğiniz belirli dağıtımı ve sürümü araştırın!

Temel Linux Sertleştirme Kontrol Listesi​

Bu bölüm Linux komut satırını kullanır, ancak bu bölümü tamamlamak için aşina olmanıza gerek yoktur.

Birkaç ipucu:

 • Uygulamadan önce her değişikliği araştırmak için zaman ayırın! Her değişikliğin amacını ve ne gibi etkileri olacağını anlayın.
 • Aşağıdaki tüm talimatların Ubuntu için yazıldığını 20.04.2.0ve diğer sürümlere veya dağıtımlara tam olarak tercüme edilemeyebileceğini unutmayın.

rootHesabın Güçlü Bir Parola olduğundan emin olun​

rootEn güvenli olmalıdır, böylece hesap Linux sisteminde en ayrıcalıkları vardır!

 • Terminalde, yazın sudo passwd root. Ardından, şifrenizle kimlik doğrulaması yapacak ve kök hesap için kullanmak istediğiniz yeni şifreyi gireceksiniz. Bu yeni şifreyi unutmayın!

~$ sudo passwd root
[sudo] enter password for admin: ***************
New password: ********************
Retype new password: ********************
passwd: Password updated successfully

Günlük Kullanım için Kullanıcı Hesapları Oluşturun​

Her zaman rootkullanıcı olarak oturum açmak cazip gelse de , bunu yapmak saldırganların bir sistemin güvenliğini aşmasını kolaylaştırabilir. Bunun yerine, standart bir kullanıcı hesabıyla oturum açın ve sudokomutu, yükseltilmiş izinler gerektiren belirli komut satırı işlemleri için kullanın .

 • Hesaplar terminalden oluşturulabilir, ancak bunları Ayarlar uygulamasından oluşturmak daha kolaydır.
 • Ayarlar uygulamasını açın ve kenar çubuğundaki "Kullanıcılar" bölümüne gidin.
 • Parolanızla kullanıcı ayarlarının kilidini açın.
 • Artık “Kullanıcı Ekle” butonu ile yeni hesaplar oluşturabilirsiniz.

Sertleştirme​

Bu bölüm, çok sayıda adımı olan, Linux komut satırına daha fazla aşinalık gerektiren veya yanlış yapılırsa öngörülemeyen sorunlara neden olabilecek daha karmaşık sertleştirme tekniklerini içerir. Bu konuda en iyi deneyim için, yapılandırma dosyalarını oluşturmak ve düzenlemek üzere komut satırını rahatça kullanabilirsiniz.

Bu bölüm, sudoersLinux'un işlevselliği ve güvenliği için kritik olan dosyada değişiklik yapmayı içerir . sudoersDosyada değişiklik yaparken :

 • sudoersDosyayı düzenlemek için ASLA standart bir metin düzenleyici kullanmayın .
 • Dosyanın geçersiz biçimlendirme ile kaydedilmesini engellediği için dosyayı visudo düzenlemek için HER ZAMAN kullanın sudoers.

sudoYönetici Olmayan Hesaplar için Erişimi Sınırla​


Bir kullanıcının sudobelirli bir şey için ayrıcalıklara ihtiyacı varsa sudo, belirli komutlarla kullanım için sınırlı erişim vermek mümkündür .

 • sudo“ sudoAyrıcalıkları Sınırla ” bölümünde açıklanan yöntemle kullanıcının ayrıcalıklarının devre dışı bırakıldığından emin olun .
 • Aşağıdaki bilgileri hazır bulundurun:
  • Sınırlı izin vermek istediğiniz hesabın kullanıcı adı.
  • Hesabın erişmesine izin vermek istediğiniz uygulama veya uygulamaların yolu. (Bu, komutu kullanılarak kolayca bulunabilir which.)
 • Bir terminal açın ve sudo suroot olarak oturum açmak için komutu çalıştırın (izinlerin ayarlanma şekli nedeniyle, yalnızca sudoaşağıdaki komutlar için kullanmak çalışmayabilir)
  ~$ sudo su
  Password:
  sh-3.2#
 • Dizinde yeni bir dosya oluşturun /etc/sudoers.d. (Ad önemli olmamalı, ancak izinlerini değiştirdiğiniz kullanıcının adını vererek işleri düzenli tutabilirsiniz)
  sh-3.2# cd /etc/sudoers.d
  sh-3.2# touch exampleuser
 • Dosyayı istediğiniz metin düzenleyicide açın ve dosyaya şu satırı ekleyin: <username> ALL=(root) <path>. Sen yerine yerleştirir <username>izinleri vermiş olursunuz hangi kullanıcı adına ve <path>uygulamaya yol ile. Örneğin:

exampleuser ALL=(root) /usr/bin/whoami

 • Kullanıcının "exampleuser" whoami kullanarak root olarak çalıştırmasına izin vereceğiz sudo.
 • Dosyayı kaydedin ve terminalden çıkın.

Bazı programların, bir kullanıcının kendilerine sahip olmamaları gereken ek izinler verebildikleri, ayrıcalık yükseltme olarak bilinen şey için kullanılabileceğini unutmayın. Örneğin, bir kullanıcının bir terminali sudo etkin bir şekilde çalıştırmasına izin vermek, kullanıcının herhangi bir programı kullanarak sudo.

sudoKullanım için Parola Gerektir​

Bazı dağıtımlar sudo, parolayı yeniden girmeden kullanım için belirli bir zaman sınırına sahip olacak şekilde yapılandırılmıştır . Kullanışlı olsa da, bu aynı zamanda bir saldırganın sizin kullanmanızı beklemesi ve sudoardından bu sürenin avantajını kullanarak kendi komutlarını kimlik doğrulaması olmadan çalıştırması olasılığını da açar .

 • Sudoers dosyasını şu komutla açın sudo visudo.
  • Bunun için varsayılan metin düzenleyicisi, kullanımı zor olabilen Vim'dir. visudokullanarak daha kolay bir düzenleyici ile çalıştırabilirsiniz sudo EDITOR=nano visudo.
 • Şuna benzeyen bir satır görmelisiniz:
  Defaults env_reset
  Bu satırı şöyle görünecek şekilde düzenleyin:
  Defaults env_reset, timestamp_timeout=0
 • Düzenleyiciyi kaydedin ve çıkın.

Sistem Güncellemelerinin Düzenli Olarak Uygulandığından Emin Olun​

 • Libre yazılımı, bir sahiptir Kılavuz, dağıtımın sunucu sürümü için yazılmıştır, ancak masaüstü sürümü için de çalışır.

SSH sunucusunun Devre Dışı veya Sertleştirilmiş olduğundan emin olun​

 • SSH, bir SSH sunucusu çalıştıran uzak bir bilgisayara erişmenizi sağlar, ancak bunu yapmanız gerekmiyorsa, SSH sunucusunu devre dışı bırakmak en iyisidir. SSH'yi güçlendirme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Tecmint'in yönelik bir vardır .

Güçlü Parolaları Uygulayın​

 • Sisteminizi başka kişilerle paylaşıyorsanız, hesaplar için güçlü parolalar uygulamak iyi bir fikirdir. Linux İpucu, PAM kullanarak Ubuntu'da bir sahiptir .

Sistem Başlangıç Güvenliğini Etkinleştir​

Donanımın ne zaman verildiğine bağlı olarak, BIOS veya UEFI, bilgisayarınızı başlattığınızda çalışan ilk yazılım parçasıdır. Kurcalanırsa, işletim sistemi gibi sonraki tüm programlar tehlikeye girebilir. Yapılandırmayı parolayla koruyarak, kullanılmayan donanım bağlantı noktalarını devre dışı bırakarak ve bilgisayarın önyükleme yapabileceği aygıtları kısıtlayarak ve daha fazlasıyla başlayabilirsiniz.

NSA , 2017'de bilgisayarınızın bu bölümünü güçlendirmek için en iyi seçenekleri ve önerileri özetleyen bir yayınladı .

Çekirdeğinizi Sertleştirin​

 • Çekirdek, işletim sisteminin çekirdeğidir ve içindeki güvenlik açıkları, tüm işletim sistemini saldırılara açık bırakabilir. Çekirdek düzenli olarak güncellenir, bu nedenle göze batan kusurlar olması muhtemel değildir, ancak çekirdeğinizi daha da güvenli hale getirmenin yolları olabilir. Arch Linux Wiki'nin çekirdek sertleştirme hakkında bir bölüm vardır.

 
Üst