Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

(Kriptografi) Nedir?

Reklam Ver Reklam Ver

Team Star

Mareşal
Yönetici
Mareşal
Katılım
1 Ara 2020
Mesajlar
269
Tepkime puanı
158
Puanları
43

Reputation:

Eski zamanlardan bu yana insanlar sırlarını gizli ve güvende tutmak için şifreli mesajlara, şifreli mesaj yazma ve çözme sanatlarına güveniyorlardı. Farklı şifreleme teknikleri ile yazılan bu veriler, çok az insan tarafından hazırlanıp çözülebiliyordu. Günümüzde de şifreler, dijital verilerimizi internet ortamında korumamıza yardımcı olmaktadır. Öyle şifreler vardır ki hazırlamak ve çözmek için insan gücü yetmez ve bilgisayarlara ihtiyaç duyulur. İşte kriptograflar bugün en güvenli şifreleri üretmek için kuantum bilgisayarları ve fiziğin gücünü kullanıyorlar. Peki şifreleme kriptografi nedir? Geçmişten günümüze nasıl değişim geçirmiştir?

Gizlilik ve Güvenlik: Şifreleme Nedir?​

Kriptografi kelimesi Yunanca “kryptos” ve “graphein” sözcüklerinden türemiştir. Kriptografi yani şifreleme, fiziksel olarak düşman gözlerinden bir mesajı gizlemek yerine, her iki tarafın açıkça görebileceği ancak sadece şifre çözmeyi bilen kişilerin okuyabileceği bir dilde iletişim kurmasını sağlamaktadır.

Bir mesajı şifrelemek için gönderenin bir algoritma olarak bilinen bazı sistematik yöntemleri kullanarak içeriği değiştirmesi gerekir. Orijinal metin bazı yöntemlerle karıştırılarak şifreleme yapılabileceği gibi şifreli mesaja uygun bir metin yazılarak da şifreleme yapılabilir.

Şifrelemenin Temel Amaçları​

Şifreleme teknikleri temel olarak aşağıdaki amaçlar için kullanılmaktadır.

· Gizlilik: Gizli kalması gereken bilgilerin, başka kişilerin eline geçmesini engellemek.

· Kimlik Denetimi: Şifreleme yapan kişi ile çözen kişi bellidir. Şifreleme kullanılmasaydı, mesajı aynı isimle herhangi biri iletebilirdi.

· Bütünlük: Orijinal mesajın gönderildiği gibi olduğunu, üzerinde hiçbir değişiklik, ekleme, çıkarma ve yeniden düzenleme yapılmadığını garanti altına almak.

· Reddedilmezlik: Gönderen mesajı gönderdiğini, alıcı ise aldığını inkar edemez.

· Erişim Kontrolü: İzinsiz kişi ya da uygulamaların erişmemeleri gereken kaynaklara erişmelerinin engellenmesi.
 
Üst