Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

javasicipt ne dir?

Reklam Ver Reklam Ver

siyahmuahafız

Rektör
Yönetici
Rektör
Katılım
14 Nis 2021
Mesajlar
317
Tepkime puanı
86
Puanları
28

Reputation:

JavaScript Nedir?

Olaylara basit bir biçimde yaklaşmak gerekirse, JavaScript bir tür nesne temelli programlama dilidir. Web geliştiriciliğini kolay ve daha çekici hale getirmek için tasarlanmıştır. Çoğu durumda JavaScript tepki verebilen, interaktif öğeleri web sitelerine uygulamak için kullanılır. Bu şekilde kullanıcı deneyimini arttırmayı umar. Menüler, animasyonlar, video çalıcılar, interaktif haritalar ve hatta basit browser içi oyunlar bile JavaScript ile kolaylıkla ve hızlıca oluşturulabilir.

Aslında modern web sayfalarını birlikte çalıştıracak temel olarak üç tane farklı programlama dili var. Bunlar:

  • , ya da bir diğer adıyla hypertext markup language (hiper metin işaretleme dili), bir sayfaya içeriği yerleştirmek için kullanılır. Metin, resimler, linkler ve hatta videolar eklemek için kullanılır. Örneğin, HTML sizin web sayfanızdaki login düğmesinin nerede bulunması gerektiğini belirlemenizi sağlar.
  • , HTML ile konulmuş olan içeriğin stilini belirlemeye yarar. Yukarıdaki örnekten devam etmek gerekirse, CSS sizin bu HTML ile eklediğiniz login düğmesinin şeklini, boyutunu, rengini ve stilini belirlemenizi sağlar.
  • , bu dersin ana hedefi. JavaScript nedir? Sıradan web öğelerini alıp bunları etkileşime girilebilir hale getirir. HTML ve CSS kodlarınızla birlikte kullanılabilir ve her web geliştirici için muazzam önemli bir araçtır. Yukarıdaki örneği tamamlamak gerekirse, JavaScript kodu sizin oturum açma düğmenizin ona verilen görevi yerine getirmesini sağlayacaktır (basıldığı zaman kullanıcının giriş yapmasını sağlamak gibi).
Eğer gerçekten de bir olmak istiyorsanız, bütün bu üç dille ilgili güçlü bir bilginiz olması lazım. Her ne kadar yazımız JavaScript’e yoğunlaşacak olsa da, bunun sebebi bu rehberin konusunun bu olması. Bu konulara aşina değilseniz size HTML ve CSS ile ilgili ciddi araştırmalar yapmanız önemle tavsiye olunur.

JavaScript eğitimi almak isteyenler=

 
Üst